Razmjena znanja

U razmjeni znanja informatičari će dati svoj mali doprinos pišući o aktualnim virusima, trojancima, dailerima i ostalim napastima. Svi ostali mogu sukladno HNOSU prilagati svoje članke , razmjenjivati znanje i iskustvo!

Ovdje možete skinuti neke od besplatnih virusa i antivirusnih alata koji će vas zasigurno dobro štititi od mogućih napada s interneta.

RAČUNALNI VIRUSI su maliciozni programi napisani da naprave štetu na nekom drugom računalu ili ukradu neke podatke s vaših računala i pošalju ih korisniku!

TROJANCI su programi koji vrše neku štetnu radnju u pozadini, a mi to ne primjećujemo (najčešće). Osnovna zadaća trojanaca je krađa lozinki ili passworda.

CRVI su štetni programi koji se šire internetom, ulaze u naša računala i rade štetu.

Svi ovi programi se šire pomoću zaraženih datoteka, disketa, cd-a, ili jednostavno interneta. Pri tome je najvažnije reći da korisnik najčešće sam pokreće izvršnu ili exe datoteku ,ili da nekakvu dozvolu na web stranici koja sama pokrene virus.

Ako se zarazite, odma isključite kabel od interneta ili mreže i krenite u spašavanje situacije pri čemu se obavezno koristite sljedećim programima:

1) Ad aware

2) Spybot search and destroy

3)Spyware blaster

4) AVG Free

5) Sophos antivirus

Pri tome je važno napomenuti da se čišćenje vrši najčešće u safe modu (F8 kod ulaza), uz isključen system restore!

Daemon Tools za Linux.doc
 MATEMATIKA I POVIJEST.doc
 NOD32Antivirus 4-1.doc

« Ožujak 2024 »