Zaštita WLAN-a detektirati i povezati

Što je WLAN?

WLAN (Wireless Local Area Network)je bežična lokalna mreža koju u novo doba svi koristimo za pristup Internetu i drugim računalima u kući.WLAN-ovi su tolko rašireni da se mogu uhvatiti na mnogim javnim mijestima,mada zaštita takvih mreža nije tema ovog FAQ-a (štoviše,poželjno je da su javni WLAN-ovi nezaštičeni).

Zašto je bitno zaštititi kućni WLAN?

Brzina internetske konekcije ovisi o aranžmanu s davateljem internetske usluge  i dijeli se između svih računala koja je koriste.Uparimo li to s činjenicom da danas malo tko nema prijenosnik ili barem mobitel s uređenom WLAN karticom,dakle uređaj kojim može detektirati i povezati se na WLAN,očito je zašto moramo zaštititi svoju bežičnu mrežu:da nam uljezi ne oduzimaju dio raspoložive propusnice i da ne nabiju podatkovni promet (posebno važno za korisnike koji ne koriste flat rate,već neki od paketa s ograničenim prometom)Usto,kako uljez u nezaštićenom  WLAN-u automatski postoje dio kućne mreže,otvoren  mu je pristup dijeljenim podacima,pisačima i drugim resursima.

Koju vrstu zažtite je najbolje odabrati?

WLAN se u pravilu zaštićuje lozinkom,i i to korištenjem jedne od dvije enkripcijskih tehnologija – WEP i WPA (to jest napredniji WPA2). WEP je sam po sebi zastario i iskusniji zlonamjernik ga može probiti bez mnoge muke,no u suštini je dovoljan da odvarti većinu potencijalnih uljeza.Ipak za bezbrižnost i miran san preporuča se korištenje  WPA (ili WPA2) zaštite.Korisnik sam bira lozinku za pristup WLAN-u (u slučaju WPA enkripcije dotiča mora imati između 8 i 63 znakova)i ovdje vrijede sva prilika za kreiranje kvalitetnih šifri –morala bi sadržati kombinaciju slova i brojki i nikako nebi smijela biti nekekva gluparija poputi imana korisnikovog kućnog ljubimca –podsjetimo se,upravo su susjedi-oni koji bi mogli doći u napast da pokušaju u WLAN.Konfiguracija

zaštite WLAN-a unutar web-sučelja routera,a sam postupakuvijek je opisan u knjižnici koja je s njim dobiva,ili se može doznati od korisničke podrške davatelja internetske usluge.

Može li se pristup WLAN-u ograničiti bez korištenja lozinki?

-MAC adresa svake ugrađene žične i bežične  mreže kartice navedena je u  rubrici Physical Address. Potom  treba otvoriti web-sučenje routera,potražiti sekciju posvećenu MAC filtriranju i unijeti MAC adrese uređaja koji smiju pristupiti routeru.Napomenimo,najzad,da ovo nije pretjerano kvalitetan način zaštite  WLAN-a.

Kako detektirati uljez u WLAN-u?

U slučaju da posumnjate da vam netko krade bežićnu mrežu,otvori web-sučelje routera i potražite sekciju koja prikazuje nazive klijenata (računala) koji su trenutno povezani na router (većina novijih na router ima ovu opciju). Spazite li na listi nepoznat naziv,smjesta promjenite lozinku i podignite stupanj zaštite na WPA (WPA2),u slučaju da ga već koristite.

Osnovna škola Sokolovac / Trg dr, T. Bardeka 10, HR-48306 Sokolovac / www.os-sokolovac.skole.hr / ured@os-sokolovac.skole.hr